Ako funguje zmäkčovač vody

Pitná voda je pre zdravie veľmi dôležitá. Okrem hydratácie nášho organizmu ale môže pri nesprávnej kvalite poškodiť nielen zdravie. Trpí aj celá domácnosť. Premýšľali ste niekedy nad tým, aká voda vám vlastne priteká vodovodom do domácnosti? Pitie čistej vody je mimoriadne prospešné pre organizmus a odporúča ho snáď každý lekár. Situácia sa ale mení v prípade, že voda ktorú pijete nie je až tak čistá a zdravá ako sa javí na prví pohľad.

rozbor vody v laboratóriu

Ako zistím či je voda v poriadku?

Kvalita vody sa dá zistiť dvoma spôsobmi. Jednoduchým domácim testom vody. Tento vás môže informovať o hodnote Ph, tvrdosti vody alebo o obsahu železa či mangánu v tejto čírej tekutine. Okrem domáceho testu máme k dispozícii aj laboratórne testovanie vody. Tu zo vzorky vody dokážu určiť širšie rozhranie parametrov. Napríklad či sa vo vode nenachádzajú pesticídy, toxické látky alebo či voda obsahuje stopy po mikroorganizmoch. Ak to ale,,máte v oku,, všimnete si aj iné varovné príznaky. Zmenu farby vody, čiastočky plávajúce vo vode alebo zmenu zápachu. Okrem toho je najbežnejším pozorovacím znakom napríklad pri tvrdosti vody povestný vodný kameň. Ten sa pri veľmi tvrdej vode tvorí častejšie než by mal.

Čo voda obsahuje?

Ako na tvrdú vodu v domácnosti

Tvrdá voda je jeden z problémov, ktoré sa dajú riešiť úplne jednoducho. Ak ste si teda istý, že vaša voda je príliš tvrdá, siahnite po zmäkčovačoch vody. Ich princíp je jednoduchý. Fungujú na báze výmeny iónov vápnika a horčíka za ióny sodíka. Sodík je pre ľudský organizmus neškodný. Nadmerný príjem vápnika ale škodlivý je. Zmäkčenie ale treba regenerovať. Túto regeneráciu robíme slaným roztokom. Celý tento proces je nenáročný a opatrenia na zmäkčenie vody sú rozhodne lacnejšie ako neustála oprava práčky, umývačky riadu alebo nekonečné čistenie čistiacimi prostriedkami na odstránenie vodného kameňa.

0 komentářů: „Ako funguje zmäkčovač vody“